BEAM WORK:


Calculation of Floor Beam FB-1
General Information
- Clear length =55.75’
- Width=10 inch
- Depth=15 inch
- Consists of 3-20mm diameter straight bars at top & 2-16 mm extra top bar 3-20mm diameter straight bars at bottom & 2-16 mm extra bottom bar
- Diameter of stirrup is 10 mm spaced at 7inch center to center.
- Clear Cover to reinforcement provided is 1.5 inch.


Reinforcement Calculation:
Now we will calculate the length of reinforcement based on shapes of reinforcement required for reinforced concrete beam FB-1
We will start with bottom reinforcement, FB-1.
Main Bar shape of is as shown below:

Length of Main Bar
= 55.75’– (2 x 1.5)/12 + (2 x 60d) (20mm=0.065ft)
= 55.5’+ (2x60x0.065)
=63.3’
Length of 20mm 63.3×6 =379.8 rft
Nos of Lapping
= 379.8/40 =9.49nos
Lap Length of Main Bar
=9x50x0.065 =29.25 ft
Total Length of Bar= 379.8+29.25 =409.05 rft
Weight = .75×409.05 =306.78 kg
Length of bar Extra Top Bar:
L/4 of Corner portion of FB-1 =16’11”/4 = 4.23’
L/4 of mid portion of FB-1 =9’8”/4 = 2.41
So Total Ext.Top bar Length=(4×4.2)+(2×2.41)) =16.8+4.82=22’
Length of bar Extra bottom Bar:
L/7 of Corner Beam =16’11”/7=2.41’
L/7 of Mid Beam =9’8’11”/7=1.38’
So Total Ext.Top bar Length=((2×2.41×5)+( 5×1.38)) =31’
Length of total ExtraBar = 2x (31+22)=106’
RCC Beam Concrete Work
Now we will calculate the Now we will calculate Concrete Work required for FB-1
Nos= 2
LENGTH (ft) = 55.75′
B1= 10”
B2= 15”
X-AREA =(10×15)/144= 1.04 sft
Volume= 2×55.75×1.04 =116.14 cft
Wet Volume =1.54×116.14= 178.855 cft
For 1:2:4 ratio
Cement = (1/7)x178.855 =25.55 cft
Sand = (2/7)x178.855 = 51.10 cft
Brick Chips = (4/7)x178.855 = 102.20 cft
Similarly you can calculate for other’s Beam Reinforcement & Concrete Work
Download Excel Sheet for Estimation of Floor Beam from below link
AUTHOR:
Engr.Towhidul Islam
JOIN US
FB Group : https://www.facebook.com/groups/CivilianStudyZone
FB Page : https://www.facebook.com/DesignIntegrityBd
Website: http://dil.com.bd
Blog: https://blog.dil.com.bd